Türk Kahvesinin Yararları Ve Zararları

Türk Kahvesinin Yararları Ve Zararları

Kahve pişirme ve hazırlama yöntemiyle Türk kahvesi, Türkler tarafından bulunmuştur. Özel bir tadı, köpüğü, pişirilişi, kokusu, ikramıyla kendine özgü bir kimliği ve geçmişi vardır. Telvesi ile takdim edilen tek kahve çeşididir.

Türk Kahvesinin Faydaları

Günde iki fincan Türk kahvesi kalın bağırsak kanseri riskini yüzde 25, kolon kanseri riskini, safra kesesinde taş riskini yüzde 45 azalttığını göstermektedir. Kullanılmakta olan ağrı kesicilerin, tesirlerini yarı yarıya varan miktarda fazlalaştırdığı görülmüştür. Kolesterol üstünde denge etkisine sahip olduğu için kalp rahatsızlıklarını bir hayli önler.

Sindirim sistemi problemlerinin düzeltilmesinde bilhassa da bağırsak hareketlerini düzende tutmada etkilidir. Kahve ile yapılan masajlarla selülit gibi cilt problemlerine tesir eder. Başkaca teni de yumuşatıcı bir özelliğe sahiptir. Kahvenin içeriğinde antioksidan bulunmaktadır. Dikkati arttırmak ve zihin açmak için olumlu etkileri vardır. Türk kahvesinin kemik ağrılarına ve baş ağrılarına da iyi geldiği gözlemlenmiştir.

Türk Kahvesinin Zararları

Her şeyde olduğu gibi kahvede fazla tüketildiği zaman çok zararlı olabilir. Kalbin ritminde bozukluklara sebep olabilir. Atışları düzensizleştirerek kalpte çarpıntı görülebilir. Gün içerisinde 3 fincandan fazla Türk kahvesi tüketen bireylerde kandaki basıncın ani bir biçimde yüksek derecelere çıktığı görülmüştür. Türlü araştırmalarla hekimler aşırı kahvenin tansiyon problemine sebep olduğunu tespit etmiştir.

Ülser, reflü, gibi mide rahatsızlıkları olan bireyler, kahveyi çok tükettiklerinde hastalıklarının çoğaldığını fark edeceklerdir. Zira kahve midede var olan asidin salgılanmasını fazlalaştıran bir içecektir. Şeker hastalarında öğün ile beraber yükselen kan şekerinin, sonrasında kahve tüketilmesi ile birlikte arttığı tespit edilmiştir. Bu veri Amerika’da yapılmış bir incelemeye dayanmaktadır. Yalnız İngiltere’de yapılan incelemelere göre de şeker rahatsızlığı üzerinde kahvenin olumsuz bir etkisi yoktur denilmiştir. Tam tersine kahve içinde bulundurduğu minerallerin şeker rahatsızlığına karşı muhafaza ettiğini söylenmiştir. Karmaşık bir sonuç olduğundan şeker hastası olan veya risk altında olan bireyler, kahveyi dikkatlice tüketmelidirler.

Beğen  
Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir