Sütün Faydaları ve Zararları

Sütün Faydaları ve Zararları

Sağlıklı bir yaşam ve düzenli bir beslenme için süt hayatın olmazsa olmaz ürünlerinden biridir. Uzun süre yaşamın anahtarlarından biri olan süt içerisinde barındırdığı bol miktarda protein ile kas ve kemik gelişimine katkı sağlar.

Süt Nedir?

Süt içerisinde barındırdığı protein karbonhidrat yağ ve A,B,D,K vitaminleri ile oldukça zengin bir üründür. Dünyadaki sütlerin yaklaşık %90’ı ineklerden karşılanır. Dünyada sütü en çok üreten ülkeler Almanya, Fransa ve Hollanda’dadır. Süt memeli canlıların yavrularını beslemek için memelerden gelen oldukça zengin içerikli sıvıdır.

Süt laktoz, yağ ve proteinden oluşan oldukça kompleks bir yapıdır. İnsanoğlu yaklaşık 5000 yıldır süt tüketiyor. Bu nedenle süt insanlar için şu gibi bir sıvıdır. Süt yetişkinler için oldukça önemlidir. Özellikle sporcular her gün iki ile üç bardak arasında süt içerler. İçtikleri bu süt onların kas ve kemik yapılarını oldukça güçlendirir. Ayrıca süt çocuklar için boy uzamasında oldukça önemlidir.

Kimler Tüketebilir?

Sütü sağlıklı olan ve alerjisi olmayan tüm bireyler sütü tüketebilir. Özellikle gelişim çağındaki çocuklar için oldukça önemli olan süt bir içme alışkanlığı haline getirilmelidir. Sadece çok yaşlı bireylerde süt biraz yan etki bırakır.

Yararları ve Zararları

Süt insanlık sağlığı için oldukça önemli bir sıvıdır. Süt öncelikle içerisinde barındırdığı protein ile yapıcı ve onarıcı bir madde olur. Yani yara ve kesik gibi durumlarda bu proteinler devreye girerek bu yaraların onarılması sağlanır. Süt diş çürümelerini önler ve kişiye sağlıklı dişler sağlar. Saç ve tırnak sağlığı için oldukça önemli olan süt sağlıklı saç ve tırnak uzaması sağlar. Süt tansiyonu düşürür ve kronik bronşitin oluşmasını engeller. Sütün birçok yararı vardır. Zararı ise alerjisi olan ve yaşlı olan bireyler de görülür. Alerjisi olanlarda vücutta lekeler görülürken yaşlı bireylerde kemik erimesine neden olabilir.

Beğen  
Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir