Bronşit Nedir?

Bronşit Nedir?

Bronş, akciğerlerdeki hava yollarına denir. İt eki tıp dilinde iltihap durumunda kullanılır. O halde bronşit, bronş yolları iltihabı olarak tanımlanır. Bronşitin 2 türü vardır. Bunlar akut ve kronik bronşittir. Akut rahatsızlıklar ani belirtilerle ortaya çıkan hastalıklar için yapılan tıbbi bir tanımdır. Kronik rahatsızlıklar ise ya doğuştan gelir veya sonradan ortaya çıksa da uzun süredir devam eden yerleşmiş rahatsızlıklardır. Akut bronşit yaşanma oranlarına bakıldığında erkeklerin kadınlara oranla daha fazla risk taşıdığı görülmüştür.

Bronşit Belirtileri

En sık görülen bronşit belirtileri sık sık öksürme ve balgam çıkarmaktır. Bunun dışında hafif ateş, vücutta titreme, kaslar ile boğaz bölgesinde ağrılar diğer belirtiler olarak bilinir. Kronik bronşit yaşandığında ateş yükselmesi çok sık görülmez.

Bronşit Nedenleri

Akut bronşitin en bilinen nedeni zararlı virüslerdir. Özellikle nezle ve grip yaşandıktan sonra akut bronşitin de eşlik etmesi durumu görülebilir. Diğer akut bronşit belirtileri ise burun yerine sürekli ağızdan nefes almak, soğuk havalar ve çevresel etkenler olarak sıralanır.

Kronik bronşit için ise ilk neden olarak aşırı sigara tüketimi öne çıkar. Özellikle günde 1 paketten fazla sigara tüketen kişilerde bronşlarda iltihaplanma daha sık yaşanmaktadır. Bunun dışında kirli hava da kronik bronşit nedenidir. Çok nemli ve tozlu ortamlar bu hastalığı oluşturan faktörler olarak bilinir.

Bronşit Teşhisi

Bronşit belirtileri gösteren kişiler tıp merkezine başvurmalıdır. Muayene ve tetkikler yapılması gerekecektir. Çekilen akciğer filmi sonucu bronşit teşhisi konulması mümkün olmaktadır.

Bronşit Tedavisi

Akut bronşit tedavisinde öksürük şurubu, ağrı kesici ve ateş düşürücü ilaçlar kullanılmaktadır. İstirahat ve sıvı tüketimi de çok önemli olmaktadır. Kronik bronşit tedavisinde ise iltihabın azalması için steroid türü ilaçlar ve solunum açıcı bronkodilatör ilaçlar verilmektedir.

Beğen  
Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir