Tansiyon Nedir, Nasıl Anlaşılır?

Tansiyon Nedir, Nasıl Anlaşılır?

Sözlük anlamında basınç anlamına gelen tansiyon, tıpta bir hastalık durumudur. Sağlık alanında ise tek başına kanın atardamarlara yaptığı basınç demektir. Küçük tansiyon ve büyük tansiyon olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Kalp atmıyor halindeyken küçük tansiyon demektir. Kalp atarken ki yaptığı kan basıncına ise büyük tansiyondur.

Tansiyon, kalbin kasılması ( sistol ) ile damara yaptığı basınç miktarıdır. Kalp daima kanı belli bir basınç ile pompalamaktadır. Pompalarken basınç en yüksek seviyeye çıkmaktadır. Bu olayın tıptaki adı ise sistolik basınçtır. Küçük tansiyonun tıptaki adı ise diastolik basınçtır. Tansiyon genellikle tuz kullanımına bağlı olmaktadır. Yaşlı kişilerde sık sık tansiyon yükselmesi yaşanmaktadır. Tansiyonun belli başlı belirtileri vardır.

Tansiyon Belirtileri Nedir?

Tansiyonun belirtileri arasında en büyük etken tuzdur. Tansiyon hastası kişi sabah kalkınca ağrı çekmektedir. Kişi daima yorgundur ve sersemlik yaşamaktadır. Mide bulantıları ve idrar ile ilgili sorunlar bu belirtilerin içerisindedir. Cinsel yaşamı da etkileyen tansiyon, geceleri kişiyi bolca idrara çıkarmaktadır.

Kişi, göğüs bölgesinde ağrı çeker ve erkek ise ereksiyon olmada zorluk yaşar. Tansiyon belirtileri baş dönmesi olarak başlamaktadır. Kişiler her daim idrara çıkmak ister ve sık sık sıkışır. Bunun sebebi atar damarlara yapılan yüksek basınç ile bowman kapsülüne idrar geçişinin hızlanmasıdır. Psikolojik olarak en büyük belirtisi yorgunluk histir. Kişi dikkatini toplayamaz ve devamlı yatmak ister. Enerjik aktivitelere gelemez.

Hipertansiyon Belirtileri Nelerdir?

Hipertansiyon mide bulantıları ile başlamaktadır. Bunun yanında baş dönmesi gözlemlenir. Burun kanaması, kalp ağrısı, mide ağrısı, kulak çınlaması, baş ağırsı ve sık sık baş dönmesi hipertansiyon belirtileridir. Bu belirtiler karşılığında kesinlikle doktora başvurulmalıdır. Doktora başvurulmayan tansiyon şikayetleri ilerleyerek daha büyük rahatsızlıkları beraberinde getirmektedir.

Beğen  
Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir