Susam Yağının Besin Değerleri ve Faydaları

Susam Yağının Besin Değerleri ve Faydaları

Susamın, ilk olarak Afrika’da yetiştirilmeye başlandığı biliniyor. Sıcak iklimleri seven susamın, Avrupa ve Asya’da da yetiştirildiği görülüyor. Yetiştirilen bitkinin üzerinde ve gövdesinde yer alan, tablet veya kapsül şeklindeki oluşumun içerisinden elde ediliyor. Ancak susam bir bitki olarak değil de, baharat olarak kullanılıyor.

Tahinin de ana besin ögesi olarak bilinen ve kullanım alanının oldukça geniş olduğu bir baharattır. B vitamini bakımından oldukça zengin olan susam ayrıca, kalsiyum, protein ve magnezyum değerleri içerir. Susamın içeriğinin yarısı yani %50’si yağdır. Kalan bölümünde de diğer değerleri barındırır. Susamın içeriğinde yağ elde edildikten sonra, geride kalan kabuk kısmından da hayvan yemi elde ediliyor.

Susamın Sağlığa Etkisi

Susam, diyabeti önlemesiyle yaygın olarak biliniyor. Vücutta bulunan glikoz oranının dengelenmesine yardımcı oluyor. Anemi hastalığına yakalanmayı önler. Siyah susamın tohumlarının demir içeriği bakımından zengin olması nedeniyle, anemi hastalığının engellenmesini ya da korunmasını sağlar. Kalp ve damar dostu olarak nitelendirilen bir baharattır. Susamın diğer bir özelliği ise, zengin miktarda magnezyum bulundurmasıdır. Bu nedenle oluşabilecek kanser hücrelerinin önlenmesinde ve onarılmasında rol oynar.

Susam Yağı ve Özellikleri

Susam yağı, zengin besin değerlerine sahip olduğu için her alanda kullanımının olduğu görülüyor. Susam yağı, tüm iç organlara iyi geldiği gibi saça ve cilde de iyi gelir. E,A ve C vitaminleri nedeniyle saçların onarılmasında yardımcı olur. Bakım yaparak daha kolay bir şekilde uzamasını sağlar. Ciltte görülen kırmızılık ve akne oluşumu için de, önleyici niteliğe sahiptir. Böbreklerdeki taşların ve kumların giderilmesine yardımcı olduğu gibi sindirim sistemi ve bağışıklık siteminde de oldukça etkilidir. Yüksek tansiyonu düşürücü etkisi bulunmakla birlikte, ergenlik çağındaki çocukların gelişimlerini tamamlamasına da yardımcı olur.

Beğen  
Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir