Esmer Şeker Nedir?

Esmer Şeker Nedir?

İnsanlar tarafından önemli bir madde olan ve tatlandırıcı görevini yapan şeker yediğimiz besinlerin hemen hemen hepsinde bulunan maddedir. İnsanlar için çok önem sağlamaktadır, ancak şekerin fazlası insanlar için her zaman zararlı ve tehlikeli sonuçları ortaya çıkarmaktadır.

Şekerin İçerindeki Maddeler

Öncelikle şekerin üretimi, şeker pancarı ve şeker kamışından elde edilerek tatlandırıcı görevinde rol oynar. Şekerde her zaman karbonhidrat ve sakaroz maddesi bulunup tatlandırıcı olarak besinlerde bulunur. Genel olarak ise hemen hemen birçok gıda maddelerinde de şeker maddesi az da olsa bulunmaktadır.

Şekerin Üretildiği Ülkeler

Öncelikle şekerin ana maddesi olan şeker pancarının ana bölgesi Hindistan’dır. Hindistan bölgesi çok sıcak olduğundan dolayı şeker üretimine daha elverişli olmaktadır. Şeker üretimin en çok olduğu bölgeler tropikal ve yarı tropikal bölgelerde daha çok olmaktadır. Ancak şeker kamışının içinde ise % 12-18 aralarında şeker maddesi bulunmaktadır, ancak bu şeker kamışı Türkiye’de üretimi kesinlikle yoktur.

Türkiye’de sadece şeker olarak şeker pancarı maddesiyle şeker üretimi yapılmaktadır. Ancak dünyada ise şeker üretimi, öncelikle şeker kamışından sonra ise şeker pancarından yapılmaktadır. Dünyada şeker kamışından yapılma oranı %70-75 arasında yapılırken, şeker pancarından ise %25-30 aralarında yapılmıştır. Ancak ülkemizde her zaman şeker kamışından yapılmamaktadır, sadece şeker pancarının üretimi sayesinde şeker yani tatlandırıcı maddesini üretilmiş olmaktadır.

Esmer Şekerin Yapılışı

Türkiye şekerinin kendi üretimine 17 Aralık 1926 tarihinde Uşaktaki Şeker Fabrikasında başlayarak günümüze kadar şeker fabrikalarını arttırmış ve şeker üretimimizde artmıştır. Öncelikle esmer şekeri yapımı şeker pancarından yapılmamaktadır. Sadece esmer şekeri şeker kamışından yapılacak bireylere sunulmaktadır. Ancak Türkiye de ise esmer şekerini şeker kamışı ve şeker pancarının karışımı ile yapılarak daha sağlıklı bir şekilde oluşturularak bireylere sunulmaktadır.

Beğen  
Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir