Ayak Bakımı Nasıl Yapılır, Ağrıyan Ayaklar İçin Neler Yapılabilir?

Ayak Bakımı Nasıl Yapılır, Ağrıyan Ayaklar İçin Neler Yapılabilir?

Ayaklarımız bütün gün vücudumuzu taşıyan organlarımızdır. Ayrıca vücudumuzun en altında bulunan organlarımız olduğu için kalbimiz bu bölgedeki kirli kanı diğer bölgelerimiz kadar hızlı akciğerlerimize ulaştıramaz. Gün içinde sürekli kirli kan bulundurup buna rağmen diğer organlarımızdan fazla yük taşıması ayaklarımızı yıpratmaktadır. Bu sebeple ayaklarımız için özel bakım uygulamak hem ayak ağrısı şikayetlerimizi azaltacak hem de ayaklarımızın görüntüsünü daha güzel kılacaktır.

Ağrıyan ayaklarımıza ne tür bakımlar uygulayabiliriz

Gün boyu vücudumuzun yükünü taşıyan ayaklarımızın yorgunluğunu gidermek sanıldığının aksine çok kolaydır. Çünkü ayaklarımızın yorulma ve bunun sonucunda ağrımasının sebebi genelde gün boyu kalbimize uzak kalmasından ötürü damarlarının daralmasıdır. Çünkü gün boyunca kalbimiz ayaklarımızdaki kanı değiştirmekte zorlanmış ve ayaklarımızdaki oksijen olarak fakir olan kanı kullanan dokular şişerek damarların daralmasına sebep olmuştur.

Bu yüzden daralan damarların tekrar genişlemesini sağlamak için ayaklarımızı içinde az miktarda karbonat bulunan ılık suda bekletmek kısa sürede dokuların tekrar yumuşayıp ayaklarımızın ağrısını kısa sürede dindirecektir. Ayrıca yere uzanıp ayaklarımızı koltuğun ya da bir sehpanın üzerine koymak da gün boyu biriken kirli kanın ayaklarımızdan aşağıya akmasını sağlayacaktır. Bununla birlikte ayak ağrısı çekmek istenmiyorsa mutlaka ayağa tam oturan ayakkabı seçmek çok önemli bir husustur. Ayaklarımızı sıkan ayakkabılar ayak sağlımızı son derece kötü etkilemektedir.

Ayaklarımıza başka hangi özel bakımları uygulayabiliriz?

Ayaklarımızın sürekli üstüne basmamız tabanlarımızda bulunan dokunun kalınlaşmasına sebep olmaktadır. Lakin bu ölü doku tabakası bir süre sonra sertleşerek ayağımıza batmaya başlayacaktır. Bunu önlemenin en kolay yolu banyodan sonra topuklarımızı topuk taşıyla hafifçe ovalama işlemidir. Ya da daha yumuşak ayaklara sahip olmak için geceden ayağımıza nemlendirici krem sürüp çorap giyilmelidir. Sabaha kadar o krem ayağımıza nüfuz ederek yumuşamasını sağlayacaktır.

Beğen  1
Önceki Yazı
Sonraki Yazı
Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir